Stadion Artemio Franchi

Domácí hřiště Fiorentiny s kapacitou 46.366 sedících diváků

Městský stadion Artemio Franchi ve Florencii

Stadion byl otevřen 13. září 1931 při utkání s rakouským celkem Admira Vídeň. Brankou Petroneho zvítězila Viola 1:0. Tvůrce stadionu byl inženýr Pier Luigi Nervi, famozní postava italské architektury 20. století a autor staveb jako Výstaviště «Italia 61» v Turíně a Papežovy audienční auly ve Vatikánu.

Stadion byl na přání tehdejšího sportovního ředitele Fiorentiny postaven v městské části Campo di Marte a původní název zněl «Giovanni Francesco Berta».

Nová stavba nahradila starý stadion v ulici Bellini, kretý neměl kvalitu odpovídající klubu aspirujícímu na ty nejvyšší cíle a vyřešil se tak dlouholetý problém, že městu chyběl víceúčelový stadion.

Stavba stadionu trvala dva roky a dělila se na dvě části. První část stavby proběhla od října 1930 do listopadu 1931, za tuto dobu byla postavena hlavní krytá tribuna.

Kontrola stavby začala 11. června 1932, k officiální kolaudaci došlo o měsíc pozdějí, 11. července 1932. A následovala druhá část stavby, jež probíhala od července 1932 do prosince téhož roku byly postaveny nekryté tribuny a věž Maratona. Nejprve došlo ke kolaudaci nových tribun, jako poslední byla v lednu 1933, po sérii úprav, uvedena do provozu i 70 metrů vysoká Maratona, dnešní dominanta stadionu.

Stadion byl slavným inženýrem Nervim vytvořen ve stylu moderní architektury, je postaven ve tvaru písmene «D», byl prvním tohoto typu v Itálii a jeho koncepce je dodnes obdivována. Tato unikátnost ovšem působí i značné problémy, jakékoliv zamýšlené úpravy jsou bržděny památkářskými úřady. Na stadionu Artemio Franchi bylo sehráno mnoho mezinárodních zápasů například 7. května 1933 zde italská reprezentace porazila tým Československa 2:0.

Od roku 1989 se začalo s úpravami stadionu, který byl vybrán jako jeden z míst kde budou sehrány zápasy mistroství světa v kopané. Byly upravené rozměry hřiště, zároveň byla zredukována kapacita stadionu na 47 282 míst. Absolutní rekord počtu diváků byl zaznamenán 25. 11. 1984 při utkání s Interem, přišlo tehdy 58 271 diváků. Nový rekord po rekonstrukci byl zaznamenán v utkání Poháru vítězů pohárů 24. 4. 1997 na střetnutí s Barcelonou přišlo 48 588 diváků.

V listopadu 1991 byl původně městský stadion pojmenován «Artemio Franchi» po manažerovi, který zemřel při automobilové nehodě 12. srpna 1983. Artemio Franchi se narodil 8. 1. 1922 a v sezoně 1951–1952 byl sekretářem ve Fiorentině než se stal presidentem Italské fotbalové reprezentace a poté v roce 1968 dokonce vicepresidentem UEFA. Stejným jménem se pyšní i stadion v nedaleké Sieně.

Italský reprezentační tým se v rozmezí let 1993–2006 ve Florencii nepředstavil ani jednou, důvodem bylo chování fanoušků Fiorentiny - ti na hráče Squadry Azzurry pískali a nadávali, dávali tak najevo svůj nesouhlas se způsobem, jakým italský svaz a především rozhodčí ovlivňovali zápasy v neprospěch florentského klubu. Až 1. března 2006 se zde sehrálo přátelské utkání Itálie – Německo 4:1.

Citadella Viola a nový stadion

V současné době probíhají jednání, jejichž předmětem není nic jiného, než koncepce stavby nového stadionu a sídla klubu. Protože je však vyřešení této otázky v nedohlednu – proslýchá se, že postavení a otevření nového stánku Fiorentiny by mohlo trvat nějakých 5–10 let – prochází Stadion Artemio Franchi modernizací, aby co nejlépe vyhovoval standartům UEFA - aby zde Fiorentina mohla bez potíží startovat i v evropských pohárech.

Fakta o stadionu

 • Datum otevření stadionu:
  13. září 1931
 • Adresa: Viale Manfredo Fanti 4, 50137 Firenze
 • Kapacita: 46.366 míst k sezení
 • Další zajímavosti:
 • Atletická dráha kolem hřiště byla odstraněna v roce 1990
 • Rozměry hrište: 105 m x 68 m
 • Vlastníkem stadionu je město Florencie
 • Artemio Franchi se jmenuje také stadion nedalekého rivala ze Sieny

Sektory stadionu

 • Curva Fiesole: 11 699 míst
 • Curva Ferrovia: 10 395 míst
 • Curva settore ospiti: 2432 míst
 • Maratona: 10 462 míst
 • Tribuna coperta: 11 876 míst
 • Tribuna d'onore: 224 míst
 • Tribuna stampa: 144 míst

Jak na stadion

 • Městská doprava:
  Z centra Florencie se lze pohodlně dopravit pomocí autobusu číslo 7, 17 nebo 20.
 • Autem
  Z dálnice A1 sjezdem na exitu Firenze Sud, je to první sjezd do Florencie ve směru od Říma, a naopak poslední ve směru od Bologni. Poté ulicí Varlungo Marco Polo a dle směrovek, které spolehlivě vedou ke stadionu. Stadion je vzdálen od dálničního sjezdu asi čtyři a půl kilometru.
 • Vlakem
  Nejsnáze se dá na stadion dostat vlakem, stačí vystoupit na stanici Firenze Campo di Marte, která se nachází na trati Florencie–Řím a Florencie–Foligno. Z již zmíneného nádraží je stadion vidět a je vzdálený cca 5 minut chůze.
 • Letadlo
  Ve Florencii se nachází i letište, z toho je potřeba se nejprve dostat autobusem do centra, na stadion se pak dá snadno dopravit bud místním autobusem, nebo vlakem.