Alban Lafont #

brankář

Alban-Marc Lafont

Celé jméno:

Alban-Marc Lafont

Datum a místo narození:

23. ledna 1999 - Ouagadougou, Burkina Faso

Výška a váha:

195 cm / 86 kg

Debut v Serii A:

v očekávání

Kontrakt s Fiorentinou:

do konce sezony 2022-2023

Nejmladší brankář v historii francouzské Ligue 1

Lafont se narodil v Ouagadougou, hlavním městě Burkiny Faso. Jeho otec je Francouz a poté, co se jeho rodiče rozešli, v devíti letech se s otcem přestěhoval do Francie. Pochází ze sportovní rodiny, matka se v házené probojovala až do reprezentace a děda z matčiny strany hrával deset let profesionálně fotbal a po skončení kariéry se stal presidentem klubu Ouagadougou Shooting Star, zatímco otec se věnoval tenisu.

S fotbalem začal v dresu amatérského celku AS Lattoise, kde dokonce zpočátku hrával coby ofenzivní záložník, než se rozhodl pro roli gólmana. Po šesti letech v Lattoise kývl na přestup do Toulouse a tam se po roce v mládežnickém týmu coby šestnáctiletý dočkal debutu mezi dospělými. Ve věku 16 roků a 310 dní se stal vůbec nejmladším gólmanem jenž nastoupil do soutěžního utkání v historii Francouzské ligy. Během tří sezon v mezi dospělými nastoupil za Toulouse celkem ke 106 zápasům, tám posledním byla květnová baráž, ve které pomohl odvrátit sestup v souboji s Ajacciem.

Fiorentina hledajíce nového brankáře přispěchala s osmi miliónovou nabídkou, na kterou francouzský klub kývl a Lafont vyměnil fialový dres Toulouse za ten Fiorentiny. Upsal se celkem na pět roků.

Alban Lafont reprezentoval Francii ve všech mládežnických kategoriích, včetně Mistrovství světa do dvaceti let, zatímco o rok dříve přišel o Euro sedmnáctiletých poté, co s klubem poprosili o zrušení nominace, aby se mohl koncentrovat na závěr sezony v klubovém dresu - i tehdy Toulouse do poslední chvíle bojovalo o záchranu.

Alban Lafont, kariéra v číslech

Sezona Klub Soutěž Zápasy Góly
2018/2019FiorentinaSerie A00
2017/2018ToulouseLigue 1390
2016/2017ToulouseLigue 1360
2015/2016ToulouseLigue 1240
Celkem Serie A (0 sezon) 0 0
Celkem Fiorentina (0 sezon) 0 0

Hlavní trenér
a jeho spolupracovníci

  • Stefano Pioli
  • Giacomo Murelli [asistent trenéra]
  • Alejandro R. Lopez [brankáři]
  • Davide Lucarelli [taktika]
  • Matteo Osti [kondiční trenér]
  • Francesco Perondi [kondiční trenér]
  • Gianmarco Pioli [analytik]