Milan Badelj: Budu se učit od Pizarra

Milan Badelj na stadionu Artemio Franchi
Milan Badelj na stadionu Artemio Franchi (lanazione.it)

Včera byla představena další z letních posil, chorvatský záložník Milan Badelj. Minulý pátek se v přáteláku proti Luganu blýskl krásnou brankou a kdo ví, zdali jej v neděli proti Janovu neuvdíme v základní sestavě.

Pětadvacetiletý záložník se narodil v Záhřebu, s fotbalem začal v tamějším celku NH Záhřeb, ještě v juniorském věku jej získalo mnohem slavnější Dinamo, mezi dospělými však debutoval na hostování ve třetiligovém celku Lokomotiva Záhřeb. Po jediné sezoně, ve které pomohl Lokomotivě k postupu se vrátil do Dinama a okamžitě se prosadil do základní sestavy.

V dresu Dinama Záhřeb odehrál celkem čtyři sezony, 113 ligových zápasů ve kterých vstřelil pětadvacet branek. Chorvatskému suverénovi pomohl ke čtyřem mistrovským titulům a třem vítězstvím v národním poháru, než se v srpnu 2012 přestěhoval do Německa poté, co přijal nabídku na přestup do HSV Hamburg. I tam se stal záhy hráčem základní jedenáctky, poslední sezona se HSV vůbec nepodařila, tým ze severu Německa se zachránil před sestupem až v baráži, když se Badeljovi naskytla možnost přestoupit do Fiorentiny, neváhal.

Fialoví v poslední srpnový den za jeho příchod zaplatili přibližně pět milionů eur, Badelj s Fiorentinou podepsal čtyřletý kontrakt, bude oblékat dres s číslem 5.

Milan Badelj: «Italská liga byla od mala mým snem»

Jedna z prvních otázek směřovala na Badeljovu pozici na hřišti. «Jsem záložník, zapojuji se jak do defenzivy, tak do útočení. Srovnávání s Pizarrem bych se rád vyhnul, je to skvělý hráč, má toho za sebou opravdu hodně. Já se od něj mohu mnohému přiučit, věřím, že můžeme hrát i oba dva zároveň.»

Řeč přišla také na krásnou branku, kterou před několika dny vstřelil v přátelském utkání proti Luganu. «Nejsem si jist, zdali se mi opět podaří dát takový gól. Samozřejmě i já chci dávat branky, ale obvykle se nacházím hlouběji v poli, takže se tak často k zakončení nedostanu.»

Proč zrovna číslo pět. «Popravdě nemám žádné oblíbené či vysněné číslo. Hrával jsem s 16, 14 i 8. Ve Fiorentině byla neobsazená pětka, tak jsem si ji vzal.»

Angažmá v Hamburgu dobře začalo, konec ale nebyl slavný. «Dva roky co jsem v Hamburgu strávil byly dost odlišné. První rok byl na jedničku, dařilo se mi. Pak ale došlo k mnoha změnám, v kádru i v systému hry, některé mi úplně nesedly, necítil jsem se v optimální formě. Když přišla nabídka na přestup do Fiorentiny, neváhal jsem.»

Noví spoluhráči a jugoslávská kolonie ve fialovém. «Prozatím jsem ještě neměl možnost se seznámit se všemi novými spoluhráči, mnozí se teprve teď vracejí z reprezentačních povinností. Určitě je pro mě výhoda, že je zde mnoho hráčů, kteří hovoří mým rodným jazykem. Budu se ale snažit co nejdříve naučit italsky.»

Nakonec otázka na Florencii a Fiorentinu. «Ve Florencii jsem už jednou byl, před několika lety coby turista, strávil jsem zde dva dny. Město prozatím moc neznám, v podstatě jen hotely (smích). Fiorentina a italská liga obecně jsou u nás v Chorvatsku velice populární, od mala jsem snil, že budu moct hrát právě v Itálii, Fiorentina byla jedním z týmů, které mi byly nejvíc sympatické.»

autor: Collin, vydáno 10. 9. 2014, zdroj: violachannel.tv, firenzeviola.it, foto: lanazione.it

Archiv článků

  • Sezona 2021 - 2022
  • Sezona 2020 - 2021
  • Sezona 2019 - 2020

Nejčtenější články