Sezona 2017-2018 v kostce: Hodnocení jednotlivých hráčů

Veretout a Benassi vstřelil v této sezoně celkem 13 ligových branek
Veretout a Benassi vstřelil v této sezoně celkem 13 ligových branek (zimbio.com)

Sezona je už téměř měsíc skončená a s mírným odstupem můžeme přejít k hodnocení všech hráčů, kteří v minulé sezoně patřili do kádru prvního týmu.

Úvodem, malá poznámka: jednotlivá hodnocení jsou značně subjektivní a berou v potaz i očekávání od jednotlivých hráčů, případně i částku za kterou byli daní hráči pořízení.

Brankáři: Sportiello a jeho (ne)jistota

Marco Sportiello: 6
Po nepřesvědčivém vstupu do sezony se v jedné fázi pomalu ale jistě stával oporou týmu, bohužel si ale neodpustil zaváhání v nejnevhodnějších momentech. Body ztracené po neuvěřitelných chybách v závěru sezony stály Fiorentinu evropské poháry a dovedly klub k rozhodnutí hráčovo hostování nepřeměnit v přestup.

Bartłomiej Drągowski: 3
Pro polského brankáře to byla velice nepovedená sezona. V utkáních Coppa Italia si vedl dobře, ale v Serii A to bylo nesrovnatelně horší. Jako polehčující okolnost můžeme brát, že dva ze tří startů přišly coby střídající hráč a svou daň si vybrala nerozehranost - jenže Drago v tom minimu co odehrál předvedl repertoár chyb, které v profesionálním fotbale nemají místo. Potřebuje pravidelně hrát a nejspíš jej v létě čeká přestup pryč.

Michele Cerofolini a Federico Brancolini: nehodnoceni
Oba dva talentovaní mladíci se alternovali na lavičce v pozici třetího gólmana, především prvně jmenovaný Cerofolini je považován za velký příslib do budoucna. V juniorce se vypracoval do pozice klíčového hráče, dostane šanci mezi dospělými již v příští sezoně?

Obránci: Pezzella základem nové Fiorentiny

Davide Astori: nehodnocen
Náš kapitán. Opora zadních řad, burcoval tým i když se v období po zimní přestávce přestalo dařit a přihrávkou na Biraghiho branku proti Chievu nastartoval jarní obrat, který málem Fialky přivedl do Evropy. Jenže přišla ta zpropadená neděle v Udine...

Germán Pezzella: 7.5
Vstup do sezony se Fiorentině nepodařil, obrana hořela. A tak jej Corvino narychlo přivedl z Betisu. S příchodem Pezzelly dostala obrana úplně novou podobu a začala fungovat, argentinský obránce si svými výkony řekl i o nominaci do širšího kádru na MS, i když se nakonec na šampionát nedostal. V květnu klub využil opce a Pezzella se stal hráčem Fiorentiny se vším všudy.

Vitor Hugo: 6
Z Brazílie dorazil V. Hugo s nálepkou jednoho z nejlepších obránců ligy a také dost vysokou cenovkou. Ale první zápasy zanechaly rozpačité pocity a po příchodu Pezzelly se do základní sestavy podíval opět až v prosinci. V druhé polovině sezony bylo znát, že se začal přizpůsobovat italskému fotbalu a především ve hře na tři obránce by mohl být do budoucna stále více platný.

Nikola Milenković: 7
Dost možná největší překvapení sezony. Srbský obránce sice na svůj debut musel několik měsíců čekat, jakmile se ale poprvé objevil na hřišti, začal ohromovat fanoušky. Na svůj věk disponuje neuvěřitelným přehledem a osobností připomíná třicetiletého harcovníka. Kromě středu obrany navíc úspěšně alternoval i na pravém kraji. Třešničkou na dortu po skvělé sezoně je pro něj účast na MS, kterou si za výkony v posledních šesti měsících zcela jistě zasloužil.

Bruno Gaspar: 5
Měl vyřešit letité problémy na pravém beku, jenže trenéra během letní přípravy nezaujal a příliš se nezlepšil ani s postupem času. Na hřišti působil, jakoby ztratil buzolu, nepoužitelný při bránění, nejen kvůli nepříliš hmotnému fyzickému fondu. V nové sezoně bude hledat štěstí doma v Portugalsku, v barvách Sportingu.

Petko Hristov: nehodnocen
Prozatím se nedočkal debutu v prvním týmu, ale zvěsti z juniorky hovoří jasně. Pokud je někdo připraven na vstup mezi dospělé, tak je to právě bulharský stoper. Koneckonců před svým příchodem hrál rok v základní sestavě v dresu Slavia Sofia.

Cristiano Biraghi: 6.5
Levý bek Biraghi by se dal nazvat skokanem roku. Přišel a v prvních zápasech vypadal velice špatně, dopředu nulový, dozadu téměř jako škodič. Ale postupem času se hodně zlepšil a stal se klíčovým hráčem. Musí ještě zapracovat na přesnosti centrů a stálosti výkonů, ale oproti minulé sezoně, kdy se nalevo trápili Maxi a Milić se jedná o velký krok vpřed.

Vincent Laurini: 6.5
Jeho příchod provázela skepse fanoušků i novinářů, dorazil ze sestoupivšího Empoli kde ani nebyl úplně klíčovým hráčem. Laurini ale dokázal okamžitě převzít kontrolu nad pravou stranou obrany a svým houževnatým stylem hry si nakonec většinu přiklonil na svou stranu. Není a nebude superhvězda, ale v kádru určitě může figurovat.

Maxi Olivera: 4
Docela legračně vyzněl rozhovor, který Maxi poskytl v Uruguay pár dní po skončení sezony. Prý očekával více příležitostí a větší vytížení než před rokem. Jenže nejspíš si už neuvědomil, že za celé ty dvě sezony odehrál jediné decentní utkání a v přímém srovnání jeho konkurent na levém beku Biraghi vyznívá coby Roberto Carlos.

Záložníci: Veretout a Benassi vstřelili celkem 13 ligových branek

Milan Badelj: 6.5
Několik let byl základním kamenem fialové zálohy, letos jeho význam ještě vzrostl poté, co odešel Borja Valero. Po celou dobu svého působení ve fialovém by se dal označit za hráče, který je sice na jednu stranu nepostradatelný, zároveň ale mívá zápasy, ve kterých zkazí nač sáhne a Fiorentinu to stojí zbytečné body. V létě mu vyprší kontrakt, který se rozhodl neprodloužit.

Marco Benassi: 6
Ještě nedávno italský reprezentant do jedenadvaceti let měl být základním stavebním kamenem nové Fiorentiny. A svým způsobem jím byl, početně se mu nedá nic vytknout, pět branek a dvě asistence jsou čísla, se kterými by byl v předminulé sezoně statisticky nejlepším záložníkem. Jenže jsou zde i dvě negativa, až příliš často střídal povedené zápasy s těmi nemastnými a neslanými. A také pořizovací cena 13 milionů eur není zrovna nejnižší a touto optikou prostě nelze říct, že by Benassi splnil (vysoká) očekávání.

Bryan Dabo: 6.5
Atletický záložník dorazil v zimě z Francie a nabídl Piolimu zajímavou alternativu. Velice výrazným způsobem se zapsal do dvou zápasů. Negativně kvůli vyloučení po méně než půlhodině hry na hřišti Sassuola, zatímco pozitivem byla branka na hřišti Janova, kterou pomohl k obratu a vítězství. Pokud trenér fialek zkrotí jeho živelnost a naučí jej v Itálii potřebné taktice, stane se zcela jistě hráčem základní sestavy.

Valentin Eysseric: 5
Nejprve byl hlavním aktérem nekonečné letní přestupové ságy, když konečně dorazil, byl očividně ve špatné kondici. A záhy si přivodil i zranění, které jeho start ve fialovém ještě víc zpomalilo. Měl momenty, ve kterých naznačil své kvality, a pokud absolvuje celou přípravu a dovede se lépe sžít s týmem, mohl by promluvit do boje o místo v sestavě.

Sebastián Cristóforo: 4
Obdobně jako jeho kolega z Uruguay Maxi O. toho moc neodehrál a když už se na hřišti objevil, vetšinou to stálo za velice málo. V létě jistě změní barvy, je k nevíře, že se v minulosti v dresu Sevilly dvakrát aktivně podílel na zisku Europa League.

Riccardo Saponara: 5.5
Jako den a noc. Sezona Rickyho Saponary se dá rozdělit na dvě části. V té první, stále ještě sužovaný starým zraněním působil velice špatně, nesehraně, očividně se na hřišti trápil. Poté přišla rána v podobě úmrtí kamaráda a kapitána Astoriho a Saponara, kterého to velice zasáhlo najednou ožil. Několik zápasů v řadě byl jedním z nejlepších hráčů na hřišti a bylo očividné, jak moc by rád vstřelil gól, který by mohl věnovat - tam nahoru - svému kamarádovi.

Jordan Veretout: 8
Chapeau, posila par excellence! Nadužití francouzského jazyka není jen pro efekt, ale opravdu tímto chceme vzdát hold fotbalistovi ze země Galského kohouta. Jeho příchod příliš emocí nevzbudil, dorazil z druholigové Aston Villy, kde navíc ani nehrál, a odkud byl poslán na hostování do rodné Francie. Přechod k fialovým barvám mu ale svědčil, bylo jej plné hřiště, k osmi ligovým brankám přidal další dvě v Coppa Italia. Takto produktivního záložníka jsme již dlouho neměli. Černou kaňkou je vyloučení v předposledním zápase sezony, kvůli kterému přijde i o první dva zápasy nového ročníku.

Útočníci: Souhra Chiesy a Simeoneho je budoucnost fialek

Federico Chiesa: 7.5
Syn slavného otce se pomalu ale jistě sám stává hvězdou. Navzdory mladému věku se pokusil nést Fiorentinu na svých ramenou a často se mu to dařilo. Samozřejmě má stále co zlepšovat. Celkem 6 branek a 5 asistencí v rámci jedné sezony nejsou čísla, ze kterých by se člověku zamotala hlava, ale už teď je Fede hráčem, kvůli kterému stojí za to zápasy Fiorentiny sledovat. Snad si jej budeme moci užívat i v příštím ročníku.

Diego Falcinelli: 4
Za celou sezonu mezi Sassuolem a Fiorentinou si ve třiceti zápasech připsal dvě branky, jak mohlo vedení Fiorentiny očekávat, že zrovna tento borec by mohl nahradit odcházejícího Babacara? Falcinelli má před sebou ještě 12 měsíců hostování ve fialovém, ale dost se spekuluje o tom, že dojde k předčasnému ukončení.

Gil Dias: 4.5
Obdobně jako Falcinelli má ještě rok hostovat ve Fiorentině, ale jelikož ani on nepřesvědčil, je dost možné že odejde. Za celou sezonu na sebe upozornil jen dvěma brankami proti sestupující Veroně, zato zazděných akcí a zkažených přihrávek, těch bylo nezpočet.

Giovanni Simeone: 7
Můžeme si oddechnout, nejdražší letní posila se povedla. El Cholito si prošel obdobím, ve kterém se mu úplně nedařilo, ale od návštěvy Batistuty - nehodláme posuzovat jaký vliv opravdu měla - se našel a začal pálit ostrými. V posledních 10 zápasech si připsal sedm branek, celkem v rámci této sezony jich vstřelil 14, čímž si stanovil nové osobní maximum.

Simone Lo Faso: nehodnocen
Talentovaný Lo Faso se na hřiště podíval jen dvakrát v závěru rozhodnutých zápasů a v těch celkem třiceti minutách zaujal držením míče a schopností ve hře jeden na jednoho. Bohužel nemohl ukázat víc, protože si přivodil ošklivé zranění, zlomeninu lýtkové kosti, a není zcela jisté, zdali Fiorentina využije opce k jeho vykoupení.

Cyril Théréau: 5.5
Na začátku sezony byla jeho role k nezaplacení. Nezkušený a nesehraný tým potřeboval lídra a Théréau byl jediným hráčem, který dovedl být opravdovým nebezpečím pro branku soupeře. Po prosincovém zranění se ale vytratil a jeho přínos byl téměř nulový, proměněná penalta z devadesáté minuty v Turíně se dá považovat za jeho labutí píseň.

Hráči, co v průběhu sezony odešli

Nenad Tomović: nehodnocen (v srpnu odešel na hostování)
Dobrý voják Nenad v srpnu nastoupil do své již šesté fialové sezony, a ještě hůř než kdy předtím. V prvním zápase se přímo podepsal pod dvě branky soupeře, a učinil taktéž i v úvodním poločase druhého zápasu sezony, o jehož přestávce byl vystřídán a následně během čtyřiadvaceti hodin zmizel na hostování v Chievu. Tam jsou s ním spokojení, tak snad kluby najdou řešení přijatelné pro všechny zainteresované a Tomović zůstane létajícím oslem.

Carlos Sánchez: 5 (v lednu odešel na hostování)
Ve fialovém Sánchez působil jen do ledna, nevelké herní vytížení a vidina MS jej dovedly k prosbě hostování. Fiorentina bez okolků souhlasila, jeho taktická anarchie a někdy na oči dobře působicí vzněltivost neměly v plánech trenéra Pioliho místo.

Rafik Zekhnini: nehodnocen (v březnu odešel na hostování)
Norský mládežnický reprezentant okusil chuť Serie A při závěrečné desetiminutovce v prvním ligovém kole na Interu, od té doby nastupoval výhradně za juniorku, než koncem března zamířil na krátkodobé hostování do Rosenborgu Trondheim.

Babacar: 6 (v lednu přestoupil do Sassuola)
V první polovině sezony se objevil na hřišti v téměř každém zápase, ale z toho pouze jednou v základní sestavě. Přestože bilance jedné branky každých 110 minut nebyla špatná, stálo před Fiorentinou rozhodnutí, co s ním, hráč měl před sebou už jen rok a půl kontraktu a již teď byl nejlépe placeným hráčem Fialek. Fiorentina nakonec kývla na nabídku Sassuola. Především proto, že se mu dlouhodobě nedařilo prosadit se natrvalo do základní sestavy.

ČLÁNKY NA TÉMA «Hodnocení sezony 2017-2018»

autor: Collin, vydáno 11. 6. 2018, zdroj: fiorentina.cz, foto: zimbio.com

Archiv článků

  • Sezona 2021 - 2022
  • Sezona 2020 - 2021
  • Sezona 2019 - 2020

Nejčtenější články